Rozhodnutí o přijetí

„Lidice pro 21. století“

Mezinárodní soutěž

„Lidice pro 21. století“

V lednu byl zahájen 13. ročník mezinárodní vědomostní soutěže "Lidice pro 21. století" vyhlašované Památníkem Lidice. Je určena mládeži z celého světa ve věku 10 - 19 let. Žáci 8. a 9. ročníku se také přihlásili do této zajímavé soutěže.  Prokazují zde nejen své znalosti, ale píšou i literární práci. Cílem programu je prohloubit znalosti nejmladší generace o historických událostech, vztahujících se k druhé světové válce. Děkujeme žákům za reprezentaci naší školy.

Mgr. Jana Vršecká

.

Kolik stojí lidský život

Veronika Kostínková

Maminko, sedím mezi tisíci mrtvých a zraněných lidí, zranění vědí, že na tomto světě už dlouho nebudou moci být. Pořád dokola se zamýšlím, kolik stojí lidský život? Takové lásky a úsilí to stojí. Je to bolest, která nemá konce. Bohužel někteří lidé mají ledová srdce. Děti? Ženy? Muži? Všichni musí zmizet! I takové výkřiky tady slýchám. Němečtí vojáci jsou zaslepeni pomstou a vítězstvím. Musí vidět krev, aby byli spokojeni!

Kde to žijeme? Proč v téhle době zlosti a nenávisti. Celý PROTEKTORÁT ČECH A MORAVY je v obležení. Nejen Lidice, za které se snažím bojovat. I když už to mnoho mužů vzdalo. Moje naděje také klesají, já totiž také vím, že čas si vybírá svou daň, a blíží se neúprosně ke konci. Pokouším se bojovat, co to jen jde, ale maminko… Docházejí mi síly. Německá armáda bojkotuje naše prosby.

Nastává to, je konec roku 1942, osudový rok, který se zapisuje do dějin. Lidicím už není přáno stát. Všechno začíná hořet. Domy se „bortí“ před mým zrakem. Popel poletuje stejně smutně jak sup, který nemá potravu. Slyším praskání pražců ze střech. Mrazí mě z toho. Taková krásná vesnice tady stála a najednou jen plameny, kterým už v cestě nic nezabrání.

Lidice jsou srovnané se zemí. Maminko, pomoz mi, kulka mě trefila přímo do srdce. Maminko, pomóóc, já umírám…

20. 2. 2018 Zobrazit méně

Lyžařský kurz